Vrchním barmanem na CSM bude Martin Múčka ze Strážnice, student stavební fakulty VUT v Brně a člen společenství mladých z Hnutí fokoláre. „Na setkání bude mým místem bar Barbar,“ upřesňuje Martin.


 

Co se pod jménem „bar Barbar“ skrývá?

Skrývá se pod tím velký stan v zadní části hlavního areálu. Budeme v něm prodávat různé nápoje, výborný čaj, fair trade kávu, kofolu a spoustu dalších věcí. Srdečně tam zvu všechny účastníky setkání.

 

Proč jste zvolili právě toto jméno a co znamená?

Slovo „bar“ může dobře vystihovat ten náš stan, protože to nebude ani restaurace ani hospoda. Částečně to bude připomínat čajovnu. Prostor stanu bude rozdělen na dvě části. V jedné budou klasické stoly a lavice a ve druhé takový prostor, který známe právě pod pojmem čajovna, to znamená koberec, polštáře a stolečky. A pojmenování „bar“ to všechno zastřešuje.

Celý název „bar Barbar“ je taková slovní hříčka. „Bar“ má být také zkratka pro slovní spojení „Blízko a rychle“.

 

Bude to něco jako řeholní kavárna, kterou někteří z nás znají z Activ8tu?

 V podstatě ano. Provoz baru zajišťují mladí - laici a řeholníci z nejrůznějších řádů. Personál baru budou asi z 50% tvořit řeholníci a z 50% mladí lidé. Všichni budou mít služby a budou se tam střídat.

 

Budou mít mladí lidé možnost si s těmi řeholníky pohovořit i o nějakých duchovních věcech?

 Ano. To je naše velká deviza. Když účastníci třeba přijdou sami a budou chtít společnost, tak ať nás neváhají oslovit. A pokud budou chtít i nějaký duchovní rozhovor, tak mimo jiné právě k tomu tam budou ti řeholníci, kteří už se na vás těší :-).

 

Už víte, jaké čaje, kávy a občerstvení budete nabízet?

Kávu máme domluvenou z jedné pražské fair trade kavárny. Čaje budeme mít možná sypané, každopádně mnoho druhů porcovaných. Chtěli bychom, aby to mělo aspoň trošku úroveň jako skutečná kavárna, a tak dostanete kávu mletou. Zalévanému instantu v plastovém kelímku se chceme vyhnout. Také bude k dispozici různé pečivo z místních pekáren, koblihy, bagety a podobně.

 

Jak se z Tebe stal vrchní barman CSM ve Žďáře?

 Asi v říjnu nebo listopadu jsem se dozvěděl, že na setkání ve Žďáře bude něco jako Tý-klub, který byl v Táboře, nebo řeholní kavárna na Activ8-tu. Pak se organizátoři obrátili na nás mladé z Hnutí fokoláre, jestli bychom to nechtěli organizovat. Tak jsme se přihlásili společně s Pavlem Seidlem a Lídou Luxovou a pustili jsme se do té přípravy a postupně jsme k sobě přibrali další lidi.

 

Máš podobnou zkušenost z dřívějších setkání mládeže?

Pokud se týče vytváření něčeho docela velkého a viditelného, tak to vůbec. Ale moc se na to těším :-) Jsem zvědavý, jak to dopadne, ale věřím, že s Boží pomocí dobře.

 

Kdyby sis mohl vybrat nějaký jiný přípravný tým, jaký by to byl?

Když jsem poprvé slyšel, že bude setkání ve Žďáře, tak jsem hned začal přemýšlet o tom, že bych se dal do nějakého přípravného týmu. Později jsem se dozvěděl právě o této možnosti, a tak jsem ji rád přijal. Nějak dál už jsem to neřešil. Každopádně jsem chtěl pracovat v přípravném týmu, protože si říkám, že už jsem toho zažil dost. A že tímto způsobem bych mohl něco dát i ostatním a prožít to setkání zase trochu jinak než běžný účastník.

 

Takže nějaký vyloženě „vysněný tým“ nemáš?

No, to by asi bylo něco technického, třeba Stavbaři nebo Sálisté. To technické zabezpečení by mě asi bavilo nejvíc.

 

Kolik vás v týmu bude?

Bude nás asi 35 mladých lidí. Část z nich je přímo z Hnutí fokoláre, další jsou naši známí a přátelé, hodně se jich také přihlásilo přes elektronickou přihlášku.  A další velká skupina jsou řeholníci, kteří budou mít ve Žďáře většinou také jinou úlohu, např. naslouchající ucho.

 

Budete mít čas účastnit se programu?

Ano, to je docela výhoda. Chceme mít otevírací dobu v době, kdy nebude hlavní program, takže díky tomu se i my budeme moci částečně účastnit programu, i když asi ne úplně všeho, čeho bychom chtěli.

 

Bojíš se, že se vám něco nepovede?

Určitě jsou věci, kterých se bojím. Třeba, že nám dojde kofola nebo se pokazí něco, co by se vůbec pokazit nemělo. Ale většinou na to existuje nějaké řešení nebo se na něm minimálně pracuje.

 

Na co se nejvíc těšíš do Žďáru?

Asi na staré známé přátele, ale také že tam poznám přátele nové. Budeme mít hodně dobrovolníků a bude i čas se vzájemně seznámit. Přijedeme už v pátek večer a pár dní budeme mít teambuilding. Také se velmi těším na rodiče Chiary Luce Badano a některé další hosty. A pak samozřejmě na náš bar Barbar :)

 

Co dalšího plánuješ na prázdniny? Chceš si odpočinout nebo naopak sloužit ještě někde jinde?

Mám v plánu další dvě větší akce. Na začátku prázdnin Summer Job, což je něco jako dobrovolnická brigáda v bývalých Sudetech na Plzeňsku. Mladí lidé tam pomáhají místním obyvatelům tím, že pro ně prostě něco udělají - třeba natřou zábradlí na koupališti nebo někomu naštípají dříví. Takovým skrytým cílem je i evangelizace, protože idea vzešla z křesťanského základu a snažíme se tímto způsobem i zlepšovat povědomí o církvi.

Na konci prázdnin mě pak čeká GenFest, celosvětové setkání mládeže v Budapešti, pořádané Hnutím fokoláre. Je určeno pro všechny mladé lidi, i nevěřící nebo z jiných církví, i pro muslimy, pro lidi různých etnik. Jeho mottem je „Let´s bridge“, protože chceme budovat mosty mezi těmito rozdílnými lidmi.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme bar plný milých a spokojených hostů!

 

rozhovor vedla a zpracovala Lenka Češková