Chystáš se do Žďáru zdaleka? Zajímá Tě, co v jeho okolí stojí za zhlédnutí? Přinášíme pár nápadů na výlety ze Žďáru.


 

 

Poutní kostel Božího Milosrdenství  a sv. Faustyny ve Slavkovicích

Nápad postavit poutní kostel ve Slavkovicích vznikl v jubilejním roce 2000. Poutní tradice začala na neděli Božího milosrdenství v roce 2003, za dva roky byla zahájena výstavba kostela a 30. března 2008 byl kostel vysvěcen.  O rok později byla ve Slavkovicích postavena nad kostelem křížová cesta.

Poutě se zde konají pravidelně každou třetí sobotu v měsíci. Hlavní pouť připadá na neděli Božího Milosrdenství, malá pouť ke sv. Faustyně je k 5. říjnu.

 

 

 

Nové Město na Moravě

Při vyslovení tohoto názvu si možná vybavíš lyžařský a biatlonový areál v lesích u hotelu SKI.

Dominantou města je kostel sv. Kunhuty, kde poutníky zaujme sgrafitová výzdoba od místního rodáka a umělce Karla Němce. Inspirací pro jeho tvorbu mu byly příběhy ze Starého a Nového zákona. Nástěnné malby se nacházejí i uvnitř kostela - například České nebe, které najdeš na obrázku vpravo.

Další fresky objevíš v severní části kostela v kapli Bolestné Panny Marie, zvané černá pro nástěnnou malbu představující Prvotní hřích, Vyhnání z ráje, Peklo, Očistec, Nebe a medailony s moralizujícími výjevy o pomíjivosti pozemského bytí. 

 

 

 

 

Na východní straně Nového Města na Moravě, na vrchu Kaplisko nad evangelickým hřbitovem se nachází zajímavé místo, zvané Kalvárie nebo také Tři kříže. Kříže tu byly vztyčeny v roce 1832 jako poděkování občanů města za to, že byli ušetřeni moru a cholery.

 

 

zpracoval Zdenda Pařík