Jak do Celostátního setkání mládeže a Poutě rodin zapadá matematika?  V čem bude letošní Pouť mimořádná? Odpověď  na tyto otázky nám dala Klára Vojtková, herečka Slováckého divadla.


Představila byste se nám prosím?

Jmenuji se Klára Vojtková, pocházím Brna. Vystudovala jsem činoherní herectví na DAMU v Praze. Teď žiji v Uherském Hradišti, kde mám už třetí sezónu angažmá ve Slováckém divadle. 
 
 

Na CSM vedete skupinku, která zajištuje Pouť rodin. Jaký bude její letošní průběh?

"Pouť rodin", je dost matoucí název, protože sobotní pouť, kterou s týmem chystáme, bude jak pro rodiny, které přijedou na Pouť rodin, tak i pro účastníky Celostátního setkání mládeže. 
Ve Žďáru a okolí vznikne 15 cest různých délek a na každé cestě pak několik zastavení různých žánrů  (výstava, hudební, divadelní, taneční či jiná produkce, interaktivní projekty, do kterých budou zapojeni sami poutníci, projekce, reprodukovaná produkce, případně kombinace těchto a dalších uměleckých projektů a aktivit). Neměl by se z toho stát lunapark nebo veletrh, ale poutní katecheze. Já vidím hlavní smysl v tom, nabídnout účastníkům umělecký a duchovní zážitek, ale taky možnost představit zajímavé (věřící) tvůrce a ukázat mladým, kolika způsoby je možné svědčit o Kristu. V případě rodin se stane cílem pouti taky si prostě s radostí pohrát.
 
 
 
Co je náplní práce Vašeho týmu?
 
Úkolem našeho týmu je objevovat a získat pro pouť už vzniklé projekty nebo tvůrce, kteří se realizace zastavení ujmou, důkladně procestovat (většinou na kole) Žďár a jeho okolí a najít oněch 15 tras a pak kombinovat - tvůrce zastavení, jeho požadavky na prostor a technické zázemí, věkovou skupinu, které je dílo ideálně adresované, vyváženost žánrů a témat na jednotlivých cestách. Je to taková umělecká matematika rozvíjející komunikaci a fyzickou kondici.
 
 

Co se Vám na Vaší práci líbí (a co naopak moc ne)?

Poznávám nové lidi, umělce, organizace, hnutí, zjišťuji, kolik skvělých projektů vzniká, podílím se na koncepci celé pouti i jednotlivých zastavení, takže je to i velmi tvůrčí práce. Učím se komunikovat s tvůrci, organizovat i vést tým, v neposlední řadě taky odpovědnosti a pokoře. To vše je pro mě hrozně přínosné.
Stránka, která ale není vždy snadná, je už zmíněná komunikace. Chcete-li oslovit tvůrce, kteří mají co nabídnout, s největší pravděpodobností to budou lidé velmi zaměstnaní a často těžko k zastihnutí. A tak píši desítky mailů, na které nikdo neodpovídá, a volám mnohokrát bez odezvy, než se podaří zaujmout toho pravého člověka, který se nakonec stane součástí pouti a připraví mladým nezapomenutelný zážitek. 
 
 
 
Jak jste se vůbec k Pouti rodin dostala?
 
Taky si říkám, čím jsem si zasloužila vedení tohoto týmu. Předpokládám, že P.  Jan Balík (ředitel Sekce pro mládež) hledal někoho s uměleckým vzdělání a dostatečně bláznivou náturou, aby se pustil do realizace této odvážné vize. Oslovil mě a já si řekla, že je to výzva, kterou musím přijmout. A bylo to :)
 
 

Vím, že jste na CSM tančila duchovní tance - mohla byste nám o tom něco říct?

 Je to tak. Jedná se o společenství studentek z Bigy Brno (v tuto chvíli už většinou bývalých), které se pravidelně scházejí a modlí se mimo jiné i pohybem - tělem. Toto společenství už funguje 20 let a mohli jste nás vidět na nejrůznějších křesťanských setkáních v minulých letech. Na CSM se objevíme i letos. Kdo by se chtěl dozvědět něco víc, může navštívit naši páteční přednášku, nebo lépe workshop o modlitbě pohybem a tancem.
 
 
Na co se na CSM těšíte?
 
Zatím si neumím představit, jestli budu stíhat program, ale moc ráda bych navštívila nějaké přednášky. Co vím, tak výběr přednášejících i témat je veliký. Ale těším se i na celkovou atmosféru setkání, která bude sálat nejvíc asi ze společných programů na hlavním pódiu.

 

Plánujete nějaký odpočinek po CSM, nějakou dovolenou?

Vypadá to, že budu odpočívat až v práci, protože bezprostředně po setkání začíná divadelní sezóna, takže mně tím končí dovolená :)

 

Děkujeme za rozhovor! Ať se vám vydaří letošní netradiční varianta Poutě!

 

rozhovor vedla a zpracovala Anežka Horáková

 fotografie http://www.slovackedivadlo.cz/soubor/klara-vojtkova