O pohodlí a informovanost kněží na CSM se bude starat Honza Liška z Diecézního centra mládeže v Českých Budějovicích. Jeho tým je z těch méně početných – je v něm totiž jen on sám.


Honzo, v čem spočívá Tvá práce na CSM ve Žďáře?

Na starost mám skupinku Kněží. Přesněji - zajišťuji, aby se ke kněžím dostaly všechny informace, které potřebují vědět, aby nedocházelo k nějakým zmatkům a podobně.

 

Jak to  prakticky bude probíhat?

Až bude nějaký společný program, konkrétně třeba mše svatá, půjdu po jejím skončení za nimi a řeknu jim, co bude třeba. Také na mě kněží  budou mít kontakt a mohou mi zavolat, když bude potřeba něco zajistit. Budu takový spojovací článek mezi informacemi a kněžími.

 

Co ti doposud tato práce přinesla za zkušenosti? Čím tě obohatila?

Zatím vše spočívalo fakticky jen v rozesílání dopisů pro kněze a sbírání informací, abych měl na CSM přehled. Hlavní práce přijde až na setkání.

 

Je něco, čeho se obáváš?

Nejvíc se bojím, aby nevznikly nějaké informační šumy ze strany mé nebo někoho jiného. Hlavně aby se všechny informace ke všem dostaly včas a nedošlo k nějakému nedorozumění.

 

Jak velká účast kněží se očekává?

Teď je přihlášených asi sedmdesát kněží, ale odhadujeme, že jich bude přes stovku. Počítáme s tím, že se někteří přihlásí až na poslední chvíli :)

 

Kde všude se účastníci mohou s kněžími potkat, mimo mše svaté?

Třeba při svátosti smíření. Kněží se mohou při příjezdu nahlásit jako zpovědníci. A kromě toho se budou jako všichni ostatní účastnit programu. Tam je můžete poznat i z jiného úhlu pohledu - jako normální běžné lidi...

 

A co Ty? Stihneš se zúčastnit programu?

Účastnit se budu, ale samozřejmě s určitými omezeními, protože budu muset být pořád na telefonu a v dosahu, kdyby bylo potřeba řešit nějaký problém.

 

Je něco, co bys chtěl ve Žďáře určitě stihnout? Na co se nejvíc těšíš?

Já se hlavně těším na to, že poznám nové lidi. Doufám, že si jako ostatní odnesu něco pro svůj život. Těším se, že budeme dělat něco, co má smysl pro všechny ty mladé lidi, kteří tam přijedou, a že i já ze setkání budu mít užitek.  

 

A nějaká duchovní očekávání máš?

Doufám, že budu nějak prospěšný všem ostatním. Třeba tím, že budu mít na starosti kněze a všechno snad bude fungovat. Že přispěju k tomu, aby setkání proběhlo hladce. A až skončí CSM, něco si z něj odnesu...

 

Kde si po setkání odpočineš?

Přemýšlím, že pak půjdu na ryby :) A s manželkou plánujeme ještě nějakou dovolenou. Jezdíme rádi na hory. Toto léto chceme vyrazit na Slovensko na Malou Fatru. Kromě toho taky rád jezdím na kole.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme krásnou dovolenou!

 

rozhovor vedla Magda Klímová

zpracovala Anička Jordanová