Kam se ve Žďáře vypravit na výlet, za koupáním nebo na zmrzlinu? Které zajímavosti určitě nepřehlédnout? Zeptali jsme se místních na pár "vychytávek".


 

Žďár nad Sázavou - okresní město ležící v samém srdci kraje Vysočina. Co Tě napadne, když se řekne Žďár?

Mnozí vzpomenou na úspěšné sportovce: Martina Sáblíková - rychlobruslení, Martin Koukal - běh na lyžích, či hokejové trio Petr Koukal, Petr Vampola a Tomáš Rolinek.

 

 

 

 

 

 

Další napadne Santiniho poutní kostel Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je jednou ze 12 českých památek zapsaných na listině UNESCO.

Jak nám prozradili místní, památka je přístupná každý den kromě pondělí od 9 do 17 hod. Prohlídky jsou po půl hodině, poslední v 16:30, a tato dominanta města určitě stojí za zhlédnutí.

 

  Někdo připomene další díla přestavěná dle návrhů Jana Blažeje Santiniho-Aichela - žďárský klášter  (dnes zámek a muzeum knihy) a konventní kostel Nanebevzetí Panny Marie, či nedaleký hřbitov postavený pro případ morové epidemie, která se však tehdy Žďáru šťastně vyhnula.

 

 

 

 

Ale Žďár, to není jenom spousta historických památek. Město žije, dýchá a nabízí Ti mnohem víc...

Přes město a v jeho okolí vede spousta zajímavých cyklostezek - pro kola, koloběžky, brusle, na pěší vycházky je terén takřka ideální.

Příjemná je třeba naučná stezka kolem Zelené hory a Konventního rybníka.

 

Slunce pálí a potřebuješ zchladit?

 I Žďár má svoje "koupaliště". Rybník Pilák se nachází na kraji města ve směru  Hradce Králové.  A v podstatě celé žďárské okolí je ověnčeno rybníky.

  Koupání Ti nestačilo?

 

Zmrzlina je dobrá v okénku na pěší zóně   v ulici Nádražní hned vedle obuvi a prodávají tam i výýýborné palačinky...

Pokud jsi na toulkách někde poblíž areálu zámku, na zmrzlinu a za sladkostmi zajdi jednoznačně do cukrárny U tří hvězd. Kromě skvělé zmrzliny a ledové tříště prý mají spousty nejrůznějších zákusků a posedět můžeš uvnitř v cukrárně i venku na zahrádce.

 

Také milovníci čokolády si ve Žďáře přijdou na své :) Tento Čokoládový ráj najdeš na náměstí Republiky.

 

 

 

 

 

 

  Vyhládlo Ti?

Na pizzu je nejlepší jít do restaurace U Chalupy na Veselské ulici nebo hned u kostela sv. Prokopa do pizzerie Pod Věží. Mají tam snad na čtyřicet druhů pizzy, steaky, těstoviny, saláty...

Ve Veselské ulici najdeš také Café u tety Hany se širokým sortimentem kávy, horkých čokolád i palačinek...

 

 Tělo nasyceno? Nezapomeň na potravu pro duši. Na náměstí můžeš zajít do kostela sv. Prokopa. V době CSM zde bude celodenní adorace a příležitost ztišit se.

 

 

Za tipy děkujeme Anežce Močubové

a Zdendovi Paříkovi, který je také autorem fotografií (kromě Zelené hory a zámku).