Na několik otázek nám odpověděl Petr Beneš, beachvolejbalista, který se kvalifikoval na letošní olympiádu v Londýně, a zároveň i obchodní ředitel ČSOB Pojišťovny, která je jedním ze sponzorů letošního CSM ve Žďáře.


 

 

Máte velice zodpovědnou a náročnou práci. Jak se Vám daří skloubit ji s rodinou?

Máme s manželkou Táňou tři syny (10, 6 a 1 rok) a doma jsme si to rozdělili tak, že Táňa se stará "na plný úvazek" o rodinu a já o to, abych je uživil. Navíc časově komplikuje skloubení práce a rodiny i fakt, že dojíždím z Prahy za prací do Pardubic, kde má ČSOB pojišťovna své sídlo. Dětem se tudíž věnuji zejména o víkendech, ve všedních dnech je stačím maximálně vykoupat, navečeřet se s nimi, pomodlit, pohádku a spát. 

 

Jak trávíte svůj volný čas? Máte nějaké společné zájmy s Vašimi syny?

V létě svůj volný čas téměř výhradně věnuji sportu. Hraji plážový volejbal a připravuji se na Olympijské hry do Londýna. O víkendech musím hodně cestovat po Evropě, několikrát za rok i na jiné kontinenty. Kluky naštěstí volejbal moc baví, často je beru s sebou a na turnajích mezi zápasy mám na ně i dost času.

V zimním období se naše rodina zklidní a vedeme běžný život, jezdíme na hory, chodíme s dětmi na koncerty, do divadla anebo do Zoo.

 

Co se dá dělat pro to, aby se mladý člověk dobře připravil na manželství a rodinu?

To je moc zajímavá otázka. Mustr na přípravu podle mě neexistuje. Možná to bude znít romanticky, ale člověk by měl jít za svou láskou. Pokud už to Bůh dopustí, že dva mladí lidé se milují, neměl by člověk nijak spekulovat, taktizovat, odkládat, ale vážit si toho, oddat se druhému, poznávat ho a vzít si ho. Obrovskou výhodou je, když oba manželé jsou věřící, což není můj případ. Moje paní je ale velmi tolerantní a domluvili jsme se, že děti povedu s její pomocí k víře v Boha. 

 

V čem vidíte přínos vrcholového sportu a sportu obecně pro Váš profesní život?

Asi každý chlap má nějaký svůj zájem anebo racionálně nevysvětlitelnou posedlost po něčem nevšedním. U mě to naštěstí vyhrál sport. Ve vztahu k práci beru sport jako vynikající způsob, jak se vypořádat se stresem, vést vybalancovaný život, nelpět na ničem a dělat uvážlivá rozhodnutí. Samozřejmě podobný efekt může mít i celá řada jiných koníčků. Plážový volejbal je ale navíc mimořádně šetrný ke zdraví, naopak ho chrání. Letos mi bude 38 let a fyzicky se cítím nejlépe za celý svůj život. Mám sedavé zaměstnání a každodenní rozumný trénink mě drží ve výborné fyzické kondici, což má samozřejmě i nezanedbatelný vliv na psychickou stránku.

 

Lze najít nějaké pojítko mezi ekonomií a duchovním životem? Má ekonomie nějaký duchovní rozměr?

Určitě ano, zářným příkladem je toho Tomáš Sedláček (významný český ekonom), jehož knihy krásně propojují ekonomii a duchovní život. Při studiích ve Velké Británii jsme se dokonce učili o vlivu náboženství na ekonomiku dané země. Když se třeba investor rozhoduje, kam nasměruje tok svých finančních zdrojů, měl by vzít do úvahy mimo jiné i náboženství. Doporučení našeho profesora byly protestantské země, protože tam lidé hodně pracují, relativně hodně spoří na úkor spotřeby, nemají zadlužené státní rozpočty, a tudíž mají hodně peněz na investice.

 

Jak uvažovat o životě smysluplně? V čem vidíte smysl života?

Je to na mě trochu příliš filozofická otázka, ale pokusím se o stručnou odpověď. Na prvním místě je dobré žít teď a tady a příliš si nelámat hlavu s budoucností. Smysl života vidím jednoznačně ve víře v Boha. Číst si duchovní literaturu je osvobozující a člověk se pak na život dívá s větším nadhledem. Je také dobré na ničem zásadně nelpět, ale jednoduše se to říká, a hůře plní.

 

V čem může být ČSOB pojišťovna zajímavá pro mladé lidi?

V několika ohledech. Jednak z pozice zajímavého zaměstnavatele, který sice nedává zelenou mladým lidem jenom proto, že jsou mladí, ale u kterého je celá řada mladých lidí úspěšná.

Zadruhé samozřejmě také tím, že nabízí služby, které mladí lidé potřebují při standardních životních situacích, jako je například vyřízení hypotéky na bydlení a s tím spojené pojištění, pojištění na cesty, auta a jiného majetku. Řada mladých lidí také podniká a i pro ně máme zajímavou nabídku.

Pro mladé je určitě přitažlivé i to, že všechny naše služby lze sjednat přes internet a naše webová stránka byla za loňský rok vyhlášená jako klientsky nejpřátelštější mezi top 100 firmami v celé ČR. (1. místo Web Top 100)

 

Proč jste se rozhodl podpořit Celostátní setkání mládeže?

Já se pořád ještě tak trochu považuji za mladého kluka, na hřišti se s mladými soupeři potkávám často. Setkávání s mladými lidmi mě neuvěřitelně obohacuje a dobíjí. A taky mě zajímá, co si mladí myslí, jak reagují na různé společenské události. A jedná-li se navíc o celostátní setkání mládeže, která v sobě obnáší i duchovní rozměr, tak mi je tato akce velmi sympatická a proto jsme nabídli pomoc.

 

rozhovor zpracovala Magda Klímová

foto ihned.cz, iDNES.cz