Pouť rodin se letos stane součástí 5. celostátního setkání mládeže. Nejen o tom, co to pro Pouť znamená a jaká bude tentokrát její podoba, jsme si povídali s otcem Romanem Kubínem.


 

Otče Romane, představil byste se nám prosím?

Jmenuji se Roman Kubín a čerstvě je mi 39 let. Působím na Pastoračním středisku brněnské diecéze a koordinuji její pastorační činnost - snažím se podporovat pastoraci ve farnostech.

 

Jaké akce pořádáte v rámci Pastoračního střediska?

Pracujeme na biblickém programu VEZMI A ČTI. Nejpoužívanější pomůckou je "Týden s Božím slovem". Na www.vezmiacti.cz nabízíme zamyšlení nad nedělním Božím slovem a další biblické aktivity.

Připravujeme a realizujeme projekt Noci kostelů – ten asi více nemusím představovat, je velmi rozšířený – více na www.nockostelu.cz.

Pracujeme také na vzdělávání pro kněze a pastorační asistenty a širokou veřejnost. Např. ve dnech 1.–2. června 2012 navštíví Brno Kateřina Lachmanová, která bude v pátek v rámci akce NOC KOSTELŮ přednášet na téma Karikatury Boha; v sobotu bude na Biskupském gymnáziu v Brně celodenní rekolekce s tématem „Blahoslavení milosrdní, neboť oni dojdou milosrdenství.“ Více podrobností o naší činnosti na www.brno.biskupstvi.cz/pastorace/.

 

Co bude Vaším úkolem na Celostátním setkání mládeže?

Mám na starosti skupinku, která připravuje Pouť rodin. Jsem tam pro lidi ze skupinky – jako taková duchovní podpora.

 

Podílíte se tedy i na organizaci Poutě rodin?

Více méně ne. Máme v týmu šikovnou vedoucí, která věci koordinuje. Já jsem v přípravném týmu především k dispozici jeho členům a za setkání se modlím. Výhoda je, že mám zkušenosti z předchozích diecézních Poutí rodin, což nám může pomoci při přípravách. Ale jinak mám tolik jiné práce, že bych si dobrovolně více povinností už nepřibíral :)

 

V čem se letošní Pouť rodin liší od těch předchozích?

Bude jiná v tom, že se připravuje pro rodiny z celé ČR. Bude jiná také nabídkou poutních cest. Putovat budou manželé, děti i mladí. Na asi patnácti různě dlouhých cestách (pro různé věkové kategorie) budou zajímavá zastavení (umělecká díla, taneční, hudební, nebo divadelní produkce a také interaktivní projekty, do kterých se budete moci zapojit; to vše s duchovním podtextem). Myslím, že se můžete těšit na bohatý duchovní a kulturní program.

 

Jaké přípravné týmy jste měl na starosti v minulosti?

Skupinky jsem jen doprovázel, ale čo bolo, to bolo: v Táboře to byl přípravný tým Stavbařů, v Madridu potom Ubytovatelé.

 

Kde se Vám líbilo nejvíc?

To se takto nedá říct. Důležité vždycky je, jací se sejdou lidé, jak moc spolu dokážou vycházet a jaké utvoří společenství. Když je dobré společenství, už tolik nezáleží na tom, v jakém týmu právě jste.

 

Setkání ve Žďáru tedy strávíte spíš pracovně. Je přesto nějaký program, kterého byste se rád zúčastnil?

Nějaký čas na odpočinek se během toho týdne určitě najde, některé dny nebudou tolik hektické. Ale nad programem, který by mě zajímal, jsem ještě nijak nepřemýšlel. Podívám se nejspíš na nějakou přednášku.

Taky doufám, že se budu moct na chvíli zastavit, nějak rozjímat – třeba na Zelené hoře, tam je nádherně. Hlavně ale jedu na Celostátní setkání mládeže s tím, že tam budu sloužit lidem. Těším se, že budu s mladými. Že budu moci posloužit slavením svátosti smíření. To je opravdová radost, kterou ze své práce mám.

 

A co nějaká dovolená po CSM?

Odpočívat jedu hned potom - na Expedici mládeže. Vypravíme jeden celý autobus a pojedeme do Norska. Tam je strašně krásná příroda a na expedicích je dobrá parta, takže to bude fajn odpočinek.

 

Není v Norsku na odpočinek trochu zima?

To ne, o prázdninách tam bývá teplo a hlavně je tam dlouho světlo, takže tam nemůžete na horách zakufrovat :) Když jsem tam byl před osmi roky, tak jsme se z jednoho výletu vraceli v jednu hodinu ráno a bylo světlo, že se dalo chodit i po horách. Takže tam budou krásné dlouhé výlety.

 

Tak ať se Vám  ta expedice vydaří! Děkujeme za rozhovor!

 

rozhovor vedla a zpracovala Anežka Horáková