Zajistit nocleh pro 5 tisíc mládežníků, to není jen tak... Tento náročný úkol plní stovka ubytovatelů v čele s Lídou Horáčkovou. Kde a jak tedy budeme ve Žďáře bydlet?


Lído, představila by ses nám prosím?

Jmenuji se Ludmila Horáčková a pracuji na Diecézním centru pro mládež v Hradci Králové. Na CSM ve Žďáru mám na starosti Ubytování. Celý náš tým – asi sto lidí – se bude starat o to, aby všichni měli kde spát :)

 

To je dost veliký úkol... Jak bude ubytování zorganizováno?

Ubytování ve Žďáru bude připraveno především na školách, zatím máme asi patnáct ubytovacích míst. Ubytování pro chlapce a děvčata bude samozřejmě oddělené – tak je to na mládežnických akcích zvykem. Každý dostane své místo na některé ze žďárských škol. K ubytování potřebuješ spacák, karimatku a nadšení :)

V  týmu je nás hodně, protože i těch ubytovacích míst je dost a je třeba tam zajistit celodenní provoz. O každou ze škol bude pečovat tým 5-6 lidí, kteří budou mít na starosti také úklid  školy.

 

Máte už v týmu plno, nebo berete ještě další pomocníky?

Zdaleka nemáme všechna místa obsazená, protože mnozí ještě vůbec neuvažují, co budou o prázdninách dělat, nebo nevědí, jak to s jejich plány na prázdniny dopadne. Takže hledáme dobrovolníky, kteří jsou schopni a ochotni věnovat třeba půl dne programu službě ostatním.

 

Mají členové Tvého týmu splňovat nějaké speciální požadavky? Musí jim třeba být osmnáct a více let?

Pokud budou plnoletí, je to velká výhoda. Máme mezi sebou i několik nezletilých, kteří doplní dílčí týmy. Ale přece jen – vzhledem k množství ubytovaných v budovách a vzhledem k hmotné odpovědnosti – je dobré, aby to byli dospělí lidé.

 

Tento tým nemáš na starosti poprvé. Vzpomeneš si na nějakou vtipnou zkušenost? Třeba něco, co by mohlo nalákat potenciální zájemce o tuto službu... :)

Řekla bych, že vtipné historky tvoří až vzpomínkový optimismus. Protože lidé z našeho týmu nesou horko dne ve všech jeho podobách :) Ale musím říct, že ti, kteří prošli touto službou, byli obohaceni jinak. Možná nemohli být na celém programu, nemohli si vybírat ze všech koncertů a přednášek, protože zrovna měli službu. Taky netvořili nějak zvlášť semknutý tým lidí, kteří pracují pořád spolu, protože byli rozděleni mezi různé školy.

Možná jsou takoví lidé někdy trochu sami, ale můžou to Setkání prožívat úplně v jiném rozměru. Jednak v tom školním týmu, potom také ve službě – a ta, když je dobře dělaná, tak naplňuje.

 

Na co se do Žďáru těšíš Ty osobně? Stihneš něco ze společného programu?

Jestli nějaký program stihnu, to nevím. Po předchozích zkušenostech už si iluze nedělám, ale věřím tomu, že se dočkám nějakého pěkného překvapení v podobě některé ze skupinek. Z nich mě zaujal třeba muzikál Tarzan. Sice jsem ho už viděla, ale klidně na něj půjdu ještě jednou :)

Pro mě je ale prvořadé zajištění všech povinností a úkolů, které máme. Až potom si budu vybírat, co bych chtěla vidět nebo slyšet, s kým bych se chtěla potkat...

 

Máš nějaká duchovní očekávání?

Duchovní očekávání? S Boží pomocí počítáme více než stoprocentně vždycky :) Myslím si, že je to takové niterné setkání skrze službu, které se nedá dost dobře popsat. Člověk se setkává s Ježíšem v konkrétních lidech, se kterými řeší jejich problémy nebo požadavky.

 

Kde si potom po CSM odpočineš? Jakou plánuješ dovolenou?

Já spoléhám na září, protože to je u nás měsíc dovolené. Úplně konkrétní představu teď ještě nemám. Prostě vím, že v září to přijde a moc se na to těším :)

 

Děkujeme za rozhovor!

 

 rozhovor vedla Magda Klímová

zpracovala Anežka Horáková