Krkavec patří mezi nejinteligentnější tvory ptačí říše. Neustále potřebuje něco zkoušet, objevovat, přicházet věcem na kloub. O jeho vyspělosti svědčí především fakt, že se - podobně jako člověk - dokáže nudit. Je zvyklý na aktivní přístup k životu, chce stále něco zkoumat, řešit... Podobné vlastnosti nechybí ani sedmi pracovníkům Sekce pro mládež, bez jejichž přičinění by se Celostátní setkání mládeže vůbec nemohlo uskutečnit. Právě oni věnují svůj čas a své síly přípravě setkání. Jako první přinášíme rozhovor s Pepou Čabanem - jedním z manažerů setkání.


 

Pepo, představil by ses nám prosím?

Jmenuji se Josef Čaban, pocházím z hradecké diecéze, z malé vesničky jménem Provodov–Šonov. Pracuji v Praze na Sekci pro mládež České biskupské konference.

 

Jak ses k této práci dostal?

Nabídl mi to otec Jenda Balík, se kterým se znám z Příchovic, z Diecézního centra života mládeže, kde jsem byl dva roky v týmu.

 

 

Co máš na starosti při přípravě Celostátního setkání mládeže?

Jsem jedním ze dvou tzv. jednatelů. Nemám na starosti žádnou konkrétní skupinu, moje úloha bude spíše manažerská - tedy různá vyjednávání a domlouvání. Navíc jsem členem sekretariátu Sekce, jehož cílem je rozjet určité věci a předávat je pak zodpovědným za určité skupiny; potom dohlížet na to, aby to fungovalo a v případě, že by něco nefungovalo nebo v nějaké kritické situaci zakročit a operativně to řešit …

 

Jaké úkoly jsi měl zatím na starosti?

Doposud jsem zatím moc úkolů ohledně CSM neřešil, jelikož jsem měl na starosti Fórum mládeže, takže teď očekávám, že se to rozjede.  :)

 

Kdyby sis mohl vybrat nějaký jiný přípravný tým, kde bys chtěl pracovat? Co by tě bavilo?

Jsem členem Kaprů, kteří budou setkání hudebně doprovázet, takže se těžko srovnávám s tím, že pravděpodobně nebudu zpívat s nimi. Ale to je něco za něco, nedá se nic dělat!

 

Na co se těšíš na CSM, když tam budeš pracovně?

Těším se na přátele, na spoustu mladých lidí. Vždycky mě na podobných akcích posílí ve víře vidět, že tady v té malé republice nejsem sám, kdo chodí do kostela a věří v Boha. Vůbec je dobré vidět tolik mladých lidí, jak se dokážou spontánně a hezky bavit a nepotřebují k tomu drogy nebo alkohol. Je to taková duchovní vzpruha, z které se dá čerpat.

 

Jaké máš další plány na léto, co plánuješ za dovolenou?

Nevím, jestli budu moc odpočívat. Možná se zajedu někdy podívat do Příchovic na hory, domů za rodiči, ale většinu času budu věnovat přípravám CSM.  Za dovolenou budu považovat týdenní soustředění Kaprů, což bude sice také trochu pracovní, ale jelikož jsme super parta, tak je to fajn.

 

Co rád děláš ve volném čase?

Rád se podívám na nějaký hezký film, poslechnu si pěknou hudbu, a pak v létě si rád zahraju fotbal, v zimě floorball.

 

Měl bys nějaký vzkaz pro ty,  kteří ještě váhají, jestli jet na CSM?

Ať si to pořádně rozmyslí a neváhají přijet, protože ten program, který pro ně chystáme, bude velmi zajímavý a obohacující.

 

Pepo, děkujeme za rozhovor!

rozhovor vedla Magda Klímová

zpracovala Áňa Horáková