Také patřím mezi ty, kteří byli požádáni, aby zavzpomínali na Celostátní setkání mládeže v Táboře 2007. A jsem tomu moc ráda, protože pochybuji, že bych si jinak sama od sebe vzpomněla a uvědomila, že už je půl roku... celých šest měsíců od těch několika dní, kdy jsme žili tak trochu v "jiném světě" a přece jsme ani na vteřinu neopustili ten skutečný.
CSM pro mě hodně znamenalo už jen proto, že jsem tam nakonec odjela. Když mi na jaře poprvé kamarádka říkala o tomhle setkání mládeže, kategoricky jsem pozvání odmítla. Měla jsem pocit, že to musí být něco divného a podezřelého... Nějak mi vůbec nedošlo, co to Celostátní setkání mládeže je... že třeba Žďár, o kterém jsem slyšela tolik pěkných vyprávění, byl taky takové setkání... Prostě jsem to naprosto vypustila z hlavy. Ale zvalo mě čím dál tím víc lidí, a tak, ačkoli to trvalo dost a dost dlouho... nakonec jsem podlehla a přihlásila se :-) Ale legraci ještě zdaleka nebyl konec, neboť se mi skutečně málem nepodařilo odjet. Jak je mým špatným zvykem, na sraz jsem vyrážela trochu pozdě, ale hlavní vtip byl v tom, že cestou na nádraží se rozbila tramvaj, kterou jsem jela. Docela pech, řeknu vám. Pořád jsem přemýšlela, co udělám, když mi vlak ujede... že bych asi měla jet následujícím spojem... ale měla jsem dojem, že to neudělám, že sama bez "své party" nikam nepojedu, že se prostě vrátím domů a budu sedět a brečet, že jsem všechno zvorala... Byla jsem neskutečně nervózní. Měla jsem strach. Ale Bůh tomu chtěl, že jsem na nádraží dorazila těsně na čas, kamarádi mi mezitím koupili lístek a drželi mi místo ve vlaku. A tak, když jsem si konečně klidně sedla a vagóny se daly pomalu do pohybu, jen jsem tiše děkovala Bohu, že si to nerozmyslel a na CSM mě poslal :-)

Ze samotného setkání... nebudu rozebírat každý den... zmíním několik věcí, které mi toto setkání dalo...

Tak například signaly.cz :-) předtím (vím, že předtím byly jiné, ale stejně) jsem, kdoví proč, vůči tomuto serveru měla dost silnou averzi... a ta je teď pryč a já jsem jeden ze signálistů :-))) díky ;-) ale abych se vrátila...

Bylo to jednoduše krásné. I když zas tak jednoduché to nebylo ... Přiznávám bez mučení, že mi nebylo vždycky do smíchu, ale ono to nebylo jen o smíchu. Je to prostě tak, že jsme jednou dole a jednou nahoře. Ale vždycky, když jsem byla dole, objevil se někdo, kdo mi nějakou "bezvýznamnou" drobnůstkou zvedl náladu a pomohl mi. Bylo to prostě něco naprosto jiného, než, co člověk zažívá v běžném životě ... bylo tam kolem mně několik tisíc lidí, kteří na sebe pohlíželi s bratrskou láskou... jakoby tam Boží Láska byla všude kolem nás. Chtělo to jen mít do široka otevřené srdce, abychom ji i v těch nejmenších maličkostech dovedli vidět a radovat se z ní.

Co mě na CSM skutečně nejvíc zasáhlo bylo přátelství. Až se mi nechtělo věřit, že mezi těmi tisíci pořád potkávám staré či nové známé... Měla jsem během těch pár dní příležitost docela prohloubit přátelství s několika skvělými lidmi a také jsem se seznámila s novými skvělými lidmi... a pořád jsem nedovedla, a stále ještě trochu nedovedu, pochopit, že přes to všechno jaká jsem, co všechno se mi nedaří a co dělám špatně... Bůh mi přesto dopřává zažívat tak úžasné chvíle s lidmi, které mám ráda... a s Ním mezi námi. Byl to pro mě obrovský dar. Dar, který jsem si vůbec nezasloužila, a tak jsem za něj vděčná.

Když CSM skončilo a vrátila jsem se domů... bylo to trochu hořké... člověk byl tak plný energie, lásky a odhodlání... ale kolem bylo jen šedivé netečné město, už žádné pestré tváře plné usměvů... ale nikdy nechci zapomenout na to, že jsem přijela domů s chutí milovat, milovat všude. I když doma je to o tolik težší než mezi šesti tisíci mládeže :-) A tak si chci tohle rozhodnutí znovu a znovu připomínat a znova v sobě probouzet tuhle touhu... a přeji to i vám. Přeji a vyprošuji vám i sobě touhu a sílu k tomu, abychom dovedli co nejvíc načerpat ze společného setkání a abychom dovedli Boží Lásku uvádět do obyčejného života kolem nás.

God save the Queen! God save all of you!

 

Autorem článku je Marie Honetschlägerová a vyšel na blogu www.maree/signaly.cz